Międzynarodowa Federacja Karate Tradycyjnego (International Traditional Karate Federation) z siedzibą w Los Angeles (USA) powstała w roku 1972 po rozłamie, jaki nastąpił w organizacji WUKO (World Union of Karate Organization), z powodu dopuszczenia do startu w mistrzostwach świata zawodników z RPA, wówczas kraju apartheidu.

Przewodniczącym ITKF od początku jej istnienia był Sensei Hidetaka Nishiyama. Obecnie funkcję tę pełni Richard Jorgensen z Kanady. ITKF posiada w swoich strukturach organizacje kontynentalne.

ITKF jest organizacją zarządzającą karate tradycyjnym na świecie wyznaczającą techniczne standardy tej sztuki walki. Światowa federacja karate tradycyjnego jest odpowiedzialna za merytoryczny nadzór nad organizacją mistrzostw świata (rozgrywanych od roku 1975, kiedy to w Los Angeles rozegrano pierwsze zawody tej rangi), pucharu świata oraz mistrzostw kontynentalnych. Ponadto nieustannie rozwija techniczne aspekty karate tradycyjnego, opracowując m.in. nowe konkurencje: en-bu, fuku-go i ko-go kumite.

Polski Związek Karate Tradycyjnego jest członkiem Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego od roku 1990, kiedy to polska reprezentacja po raz pierwszy wystartowała na Mistrzostwach Świata w Karate Tradycyjnym w Limie (Peru).

Przedstawiciele PZKT aktywnie uczestniczą w pracach światowych władz karate tradycyjnego - prezes PZKT Włodzimierz Kwieciński jest wiceprezydentem ITKF i ETKF (Europejska Federacja Karate Tradycyjnego) oraz współprzewodniczącym Komitetu Technicznego ITKF